Informatie uit de nieuwsbrief van week 51, 2025
16 december 2025Correctie eerder bericht Pauzeperiode PFZW
In de nieuwsbrief van 1 december is in het bericht over de pauzeperiode bij PFZW een fout geslopen in de zin Daarom moet u uw administratie helemaal kloppend maken vóór 31 december 2026. Dit moet uiteraard zijn: Daarom moet u uw administratie helemaal kloppend maken vóór 31 januari 2026. Kijk hier voor een nadere toelichting.
Realistisch aanvragen subsidie strategisch opleiden 2026
U kunt tot 19 december (18.00 uur) nog een aanvraag indienen voor de subsidie Strategisch Opleiden in Zorg en Welzijn (SO-ZenW) via het Subsidieportaal. Wij verzoeken u nadrukkelijk om een realistische aanvraag in te dienen. Bij een royale aanvraag lopen we het risico dat opleidingsmiddelen niet besteed kunnen worden doordat organisaties minder opleiden en niet alle middelen kunnen verantwoorden. Een realistische aanvraag leidt tot een meer passende verdeelsleutel waarbij geen opleidingsmiddelen verloren gaan.
Nieuwe rekenregels 2026
Het ministerie van SZW heeft de nieuwe rekenregels per 1 januari 2026 bekendgemaakt. Het referentieminimummaandloon is vastgesteld op € 2.294,40 per maand. Het wettelijk minimumuurloon wordt € 14,71 per uur. Ten opzichte van juli 2025 stijgt het referentiemaandloon met 2,16%, evenals de daglonen van de uitkeringen van WAO, WIA, WW en ZW. Het maximumdagloon is vastgesteld op € 304,25. U vindt de rekenregels 2026 hier. De definitieve sociale premies 2026 vindt u in de bijlage bij de rekenregels.
Uitbreiding Beleidsregel Uitstel jaarverantwoording
Per 1 januari 2026 wordt de Beleidsregel Uitstel jaarverantwoording uitgebreid. Hierdoor kunnen zorgaanbieders die vertraging ervaren door capaciteitsproblemen bij hun financiële dienstverlener (bijv. accountants- en administratiekantoren) voor 1 april uitstel aanvragen bij de NZa. Deze uitstelmogelijkheid geldt voor iedereen en geldt voor de openbare jaarverantwoordingen vanaf boekjaar 2025.
Continuïteit zorgverlening bij handhaving op schijnzelfstandigheid
Op 18 december spreekt de kamer met de bewindspersonen in het Commissiedebat zzp over de verlenging van de ‘zachte landing’- handhavingsstrategie schijnzelfstandigen tot eind 2026. In deze brief aan de vaste Kamercommissie SZW lichten wij onze zorgen toe en geven de gevolgen van handhaving weer voor de palliatieve terminale zorg en de thuisondersteuning op maat én bij ziekte en piekdrukte. Wij geven daarin de suggesties mee om:
- te kiezen voor een zachte landing (dus geen boetes en naheffingen per januari 2026) en eerst de mogelijkheden te verkennen om de criteria in de Wet DBA te verduidelijken alvorens te gaan handhaven;
- tijd en ruimte te creëren om tot een oplossing te komen voor de gevolgen van de handhaving én de palliatieve terminale zorg thuis en de thuisondersteuning te ontzien, omdat deze organisaties niet kunnen bestaan zonder inzet van zelfstandigen maar wel cruciaal zijn voor een toekomstbestendige zorg;
- thuiszorgorganisaties die er alles aan hebben gedaan om te voldoen aan de wet- en regelgeving, maar bij wie -na grondige doorlichting van hun bedrijfsvoering- het werk niet zonder zzp’ers kan worden gedaan, als bonafide te beschouwen en de aanpak te richten op structureel misbruik.
Vergoedingenlijst PGB Wlz 2026
De vergoedingenlijst PGB Wlz 2026 is beschikbaar. Leest u hier meer.
Ervaringsmeting en Zorgkaart
We hebben u eerder geïnformeerd over wijzigingen rondom het aanleveren van ervaringen bij Zorgkaart Nederland. Door wijzigingen vanuit het platform is het niet meer mogelijk om als organisatie zelf de ervaringsmeting uit te vragen en de uitkomsten vervolgens door te leveren aan Zorgkaart Nederland. Dit kan alleen nog via ofwel een betaald pakket en vanuit Zorgkaart Nederland gegenereerde QR-codes of als u de vragenlijst door een meetbureau laat uitvoeren en zij leveren door. U bent overigens niet verplicht om ervaringen door te leveren aan Zorgkaart Nederland. Lees u hier nog eens het handboek.
Portal Desan open
Vanaf vandaag is de portal van Desan open voor aanlevering van de kwaliteitsgegevens op basis van het Generiek Kompas. Als het goed is heeft u daarover deze brief van het Zorginistituut ontvangen.
Informele zorg en infectiepreventie
Wat kan je wel en niet vragen van een mantelzorger of vrijwilliger als het gaat om hygiëne? Zorg voor Beter heeft een filmpje gemaakt over de samenwerking met informele zorg rond infectiepreventie. Aan de hand van de vijf factoren uit het filmpje kunt u met de teams afspraken maken over deze samenwerking. Bekijk hier de Animatievideo en de toelichting.
Nivel-rapport Samenwerking formele en informele zorg
Utrechtzorg en RegioPlus hebben door het Nivel laten onderzoeken wat (wijk)verpleegkundigen en mantelzorgers nodig hebben om hun samenwerking te versterken. Daaruit blijkt dat formele en informele zorg al deel met elkaar werken, maar deel ook langs elkaar. Lees hier de aanbevelingen van het Nivel.